Kontakt

Eurotom sp z o.o.
ul. Wąwozowa 1 kl. II
02-796 Warszawa
tel.: +48 22 648 15 73
tel. kom.: +48 784 002 889
faks.: +48 22 648 16 72
e-mail: eurotom@eurotom.pl
eurotom - rzetelna firma

Zastosowanie przemysłowe - ogniwa fotowoltaiczne

Producent: DATAPAQ

Profilowanie temperatur w produkcji ogniw fotowoltaicznych (PV)

Dopasowane rozwiązania do specjalnego zastosowania w obróbce cieplnej teraz są także obecne w przemyśle wytwarzania ogniw PV. Zapewniają kontrolę oraz optymalizację kolejnych kroków w produkcji ogniw, takich jak nakładanie powłoki antyrefleksyjnej i dyfuzyjnej, spiekania kontaktowego oraz laminowania, przez co znacząco rośnie jakość produktu.

Od niemal 30 lat, Datapaq ustanawia standardy przemysłowe monitorowania temperatur w procesach obróbki cieplnej. Rozwiązania Datapaq są niezawodne jak i proste w użyciu, co gwarantuje najbardziej maksymalny poziom jakości i rentowności procesu. Aby dokładnie przedyskutować swoje potrzeby skontaktuj się z przedstawicielem Datapaq.

Napylanie powłok anty-refleksyjnych

Powłoki anty-refleksyjne to ważny krok w produkcji ogniw PV. Celem powłoki jest zwiększenie ilości światła które jest zbierane przez ogniwo. Monitorowanie temperatury powłoki azotku krzemu jest kluczowym parametrem do opytmalizacji parametrów i maksymalizacji sprawności ogniwa. Dotychczas proces ten był bardzo trudny i kosztowny w pomiarze, głównie z uwagi na jego naturę.

System Datapaq SolarPaq dla powłok antyrefleksyjnych może przejść cały proces zbierając jednocześnie dane temperaturowe z powierzchni ogniwa, dostarczając dokładnych informacji o tym co się dzieje w konkretnych punktach ogniwa PV. System ten został specjalnie zaprojektowany tak, aby wytrzymał surowe warunki termiczne i elektryczne w komorze plazmowej. Stosowanie tego systemu owocuje oszczędnością czasu oraz pieniędzy, które pochłonęły by regulacja procesu.

Procesy spiekania kontaktowego

Uzyskanie optymalnej wydajności krzemowego ogniwa PV silnie zależy od jakości procesu spiekania kontaktowego. Niewłaściwy profil temperaturowy wpłynie na oporność kontaktową, jak również na współczynnik wypełnienia, co będzie skutkować niższą wydajnością ogniwa. System SolarPaq dla procesów spiekania kontaktowego może monitorować temperaturę produktu bez zakłócania normalnej produkcji. Rejestrator przemieszcza się w piecu razem z produktem, tworząc profil temperatury z 6 punktów pomiarowych na stronie wierzchniej lub spodniej ogniwa.

Proces laminacji

Profil temperaturowy uzyskany podczas procesu laminacji jest krytyczny dla prawidłowej obróbki cieplnej powłoki etylenu-co-octanu winylu (ethylene vinyl acetate - EVA),i przez to w bezpośredni sposób wpływa na żywotność ogniwa PV. System SolarPaq dla procesów laminacji pozwala na monitorowania procesu bez zakłócania cyklu produkcyjnego. Rejestrator oraz towarzyszące mu termopary są umieszczone w laminatorze, wraz z mierzonym ogniwem. System przejeżdza przez laminator, zapisuje profil temperatury, który po opuszczeniu laminatora można ściągnąc do komputera i dalej analizować.