Kontakt

Eurotom sp z o.o.
ul. Wąwozowa 1 kl. II
02-796 Warszawa
tel.: +48 22 648 15 73
tel. kom.: +48 784 002 889
faks.: +48 22 648 16 72
e-mail: eurotom@eurotom.pl
eurotom - rzetelna firma

Tester ściekalności i rozlewności NYPC

Producent: BYK-Gardner

Wg normy: New York Society of Paint Technology No.44, No.32, No. 430, p1435

Tester ściekalności i rozlewności NYPC nr kat. PV-0812

Urządzenie to umożliwia ocenę rozlewności świeżo nałożonej warstwy jeszcze przed eliminacją nierówności. Ocenę tych właściwości przeprowadza się za pomocą specjalnie zaprojektowanego aplikatora. Ponieważ na ściekalność i rozlewność wpływają różne czynniki, nie należy mylić tych testów. Test rozlewności jest przeprowadzany na płytce poziomej i nie ocenia ściekalności.
Aplikator rozlewności New York Paint Club (NYPC) jest aplikatorem warstwy w kształcie litery U z wąską szczeliną wyciętą na jednej z krawędzi. Szczelina wycięta jest w taki sposób, aby zostawiała serię 5 par wąskich pasków o grubościach 10, 20, 40, 80, 160 mils. Daje to pokrycie karty na długości 4 cali, zaś cały aplikator ma 5 cali długości.
Test przeprowadza się na kartach lub płytach wg. normalnej procedury testującej. Daje to 5 równoległych par pasków z bardzo małymi odstępami między nimi (<0.5 mil). Płytkę należy trzymać w pozycji poziomej, do momentu wyschnięcia farby. Rozlewność ocenia się poprzez określenie, które z pasków się połączyły.

Pomiar ściekalności

Pokrycia zaaplikowane na powierzchnie inne niż poziome będą ściekać na skutek grawitacji. Odporność na ściekanie jest wypadkową takich właściwości jak skład, lepkość czy grubość warstwy. Tester ściekalności firmy BYK-Gardner umożliwia jakościową ocenę ściekania farby po powierzchni.

  • Szybka ocena ściekania na powierzchniach innych niż poziome
  • Dostępny dla większości przedziałów grubości warstw

Aplikator jest urządzeniem w kształcie litery U ze szczelinami o długości ¼ cala o różnej głębokości, każda oddalona od siebie o 1/16 cala. Aplikator ma 5 cali długości i tworzy ślad o długości 3 3/8 cala. Kiedy aplikator kładzie warstwę, zostają utworzone równoległe paski farby o różnej grubości. Panel umieszcza się następnie na poziomej powierzchni w taki sposób, aby paski znajdowały się w pozycji poziomej z najgrubszym na dole. Podczas ściekania farby, niektóre z przestrzeni między nimi zostają całkowicie pokryte. Największa grubość paska, które nie pokrył następnego jest miarą ściekalności.

Więcej informacji